Реките и градът – Системни решения, новаторски подходи и добри практики в градското развитие
Събитието събра на едно място експерти, представители на институции и граждански организации, за да обсъдят управлението на реките и крайречните територии като част от устройственото планиране на Столична община.
Откриването беше поверено на посланика на Кралство Нидерландия в България, г-н Симон ван дер Бург, който изрази ангажимента на посолството за подпомагане на обмена на добри практики между България и Нидерландия.
Програмата продължи с ключови презентации:
- Арх. Жоржета Рафаилова и Надежда Бобчева очертаха предизвикателствата в управлението на 60-те реки на територията на Столична община.
- Инж. Велина Григорова от ОП „Софияплан“ представи възможностите за интегриране на крайречните пространства в устройственото планиране.
- Инж. Гергана Йорданова от ОП „Софияпроект“ и инж. Владимир Кукурин обсъдиха нормативните предизвикателства и управлението на риска от наводнения.
Специален акцент беше поставен върху устойчивите решения в урбанистиката от гост-лектор Михил ван Дрийш, който представи добри практики от световен мащаб, включително примери за трансформация на крайречни територии в социално и екологично значими градски зони.
От страна на „Софияплан“ урбанист Станимира Николова сподели концепцията за „Зелен ринг София“ – проект за трансформация на 30 км жп трасе в линеен парк с възможност за свързване на крайречни пространства. Ландшафтният архитект Александър Петров представи проекта за линеен парк „Манастирски ливади – Изток“, целящ подобряване на публичната инфраструктура в района.
Представителите на Фондация „Колективът“ – Мартин Янков и Иво Анев, споделиха своя опит и визия за оживяването на пространствата около реките, като част от дългогодишната инициатива „Реките на града“. Те представиха проекта „Пулсът на Перловска“, насочен към активиране и подобряване на зоните около река Перловска, превръщайки ги в атрактивни пространства за общността.
Теодора Солакова от Съюза на урбанистите в България представи потенциала на природно-базираните решения като инструмент за адаптация на града към климатичните промени, оценявайки възможностите на нереализираните терени в синьо-зелената система на Столична община.
Форматът завърши с отворена дискусия, в която участниците подчертаха необходимостта от активен диалог между институции, експерти и граждани за постигане на устойчива градска среда.
Събитието беше важна стъпка към формулирането на съвременен подход за интегрирано управление на реките в София, с акцент върху синьо-зелените инфраструктури и адаптацията към климатичните промени.
ОП „Софияплан“ изразява благодарност към партньорите и участниците за съвместната работа и ще продължи да подкрепя инициативи, които допринасят за устойчивото развитие на столицата.