Стъпка 3: Идентифициране на зони с най-голяма нужда от намеса
Важна стъпка в процеса по създаването на “Програма за София” е определянето на зоните за въздействие, които имат най-голяма нужда от намеса. Групирали сме градоустройствените единици (кварталите, населените места и местностите в общината) според необходимостта от намеса - умерена, средна и висока. В тези територии ще бъде съсредоточено изпълнението на дейностите, предвидени в Програма за София. Зоните ще се развиват чрез интегрирани инвестиции - от европейски фондове и програми, от държавния и общински бюджет, но и с частен капитал.
Зоните за въздействие са определени спрямо целите в Програма за София, като е използвана специално създадена система от индикатори за оценка на състоянието на средата. Индикаторите позволяват да се измерва и прогреса по постигането на целите в бъдеще - виж Стъпка 5 Изработване на мерки. Всеки индикатор може да е валиден за няколко цели, но да има различна тежест за всяка от тях. Методологията, която описва подхода при избора на зоните можете да изтеглите от този линк:
На базата на обработената информация е създадена обобщена карта на приоритетните зони за въздействие в Столична община, която можете да разгледате на този линк:
При определянето на зоните са взети предвид изводите от анализа на икономическото, социалното и екологичното състояние на Столична община, както и получената обратна връзка от поредицата консултации с представители на администрацията, бизнеса, експертните общности и неправителствения сектор.
На тази страница са публикувани картите на зоните за въздействие, определени спрямо конкретните цели в Програма за София. Към всяка карта е приложена методология, която описва критериите за избор на съответните зони спрямо дадената цел.
По-чиста, здрава и разнообразна жизнена среда с интегриран природен капитал
Повишаване на енергийната ефективност и локалното производство на възобновяема енергия
Подобрена среда за иновации и за високопродуктивна икономика
Карта на зоните на въздействие
Подобрени и ускорени административни и управленски процеси
Карта на зоните на въздействие
Подобрена среда за наука и образование и насърчаване на ученето през целия живот
По-успешно опазване на културното богатство и подобрени условия за култура и творчество
Повишаване качеството и ефективността на техническата инфраструктура и подобряване нивото на обслуженост